Wpis z

Zadbaj o zdrowie

22 stycznia rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To świetna okazja, żeby zmotywować siebie i bliskich do badań w kierunku chorób kobiecych.

Zadbarowie

CYTOLOGIA
Rak szyjki macicy dotyka blisko półtora miliona kobiet na całym świecie i 3000 Polek rocznie. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy ma najczęściej dobre rokowania i daje duże szanse na całkowite pokonanie choroby. Niestety, jako że choroba rozwija się często bez żadnych objawów, to rzadko kiedy jest diagnozowana w fazie przediwazyjnej. Jedynie regularne badania cytologiczne pozwalają na wczesne wykrycie choroby i podjęcie skutecznej terapii.

W ramach świadczeń NFZ kobiety w wieku od 25 do 59 r.z. mają prawo do bezpłatnej cytologii co 36 miesięcy a kobiety obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV) co 12 miesięcy. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Badanie zrealizujesz w wybranej placówce – możesz znaleźć ich listę wg danego województwa na stronie:
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
ale także np. podczas akcji z udziałem Cytobusu – specjalnego autobusu gdzie szybko wykonasz badanie po krótkiej rejestracji telefonicznej. Często podczas takich akcji organizowana jest także opieka dla dzieci i innych osób pozostających pod opieką osoby badanej a także dowód osoby badanej z miejsca zamieszkania do Cytobusu. Najbliższe miejsca postoju pojazdu możesz sprawdzić pod adresem: https://openbadania.pl/cytobus.

Jeśli nie kwalifikujesz się do darmowego badania możesz też wykonać badanie w większości placówek w cenie około 40 zł. Często też podczas zwykłej wizyty w ramach NFZ lekarz może przeprowadzić badanie poza programem profilaktycznym jeśli uzna to za pożądane, dlatego zawsze warto jest zapytać o taką możliwość. Warto jeśli mamy taką możliwość wykonywać badanie cytologiczne co rok.

Pamiętaj, aby na badanie przyjść nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Przez 4 dni przed badaniem nie można przyjmować także leków dopochwowych. Nie powinnaś wykonywać także USG przezpochwowego tego samego dnia przed badaniem.

MAMMOGRAFIA

Zadbarowie (2)

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, dlatego tak ważne jest badanie piersi. Czynnikami ryzyka, które mogą warunkować zachorowanie są min.: rak piersi wśród członków rodziny, urodzenie dziecka po 35 roku życia, bezdzietność, wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia a także późna menopauza po 55 roku życia. Szczyt zachorowań przypada na okres po menopauzie, dlatego kobiety w wieku 50 do 69 lat mogą skorzystać z bezpłatnej mamografii w ramach NFZ co dwa lata (jeśli wynik jest prawidłowy i nie ma zaleceń do wcześniejszego powtórzenia badania).

Badanie powinnaś wykonać zawsze jeśli zaobserwujesz zmianę wielkości i kształtu piersi, guzki w piersi lub wyczuwalne pod pachą czy też zmiany w wyglądzie skóry piersi. Wykonanie mammografii prywatnie to koszt najczęściej siegający 50-90 zł.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV

W wielu miastach organizowane są również darmowe szczepienia w ramach Powiatowych Programów Profilaktyki Zakażeń wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) dla dziewczynek urodzonych w danym roczniku. Informacje o programach można znaleźć najcześciej na stronie samorządów lub w Biuletynie Informacji Publicznej dla danego samorządu. Często też można usłyszeć o nich na zebraniach w szkole do której chodzi córka. Wirus HPV są najważniejszą przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy – drugiego co do częstości nowotworu kobiet na świecie – oraz brodawek płciowych i brodawczaków krtani. Choć typów HPV jest wiele, to dwa z nich typy 16 i 18 odpowiada za większość przypadków raka szyjki macicy, a kolejne dwa – typy 6 i 11 odpowiedzialne są za 90% zachorowań na brodawki płciowe. Szczepionka chroni przed wszystkimi czterema typami wirusa i jest skuteczna przez wiele lat po zaszczepieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny Obowiązkowe pola są zaznaczone *