Wpis z

Zadbaj o zdrowie

22 stycznia rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To świetna okazja, żeby zmotywować siebie i bliskich do badań w kierunku chorób kobiecych.

Zadbarowie

CYTOLOGIA
Rak szyjki macicy dotyka blisko półtora miliona kobiet na całym świecie i 3000 Polek rocznie. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy ma najczęściej dobre rokowania i daje duże szanse na całkowite pokonanie choroby. Niestety, jako że choroba rozwija się często bez żadnych objawów, to rzadko kiedy jest diagnozowana w fazie przediwazyjnej. Jedynie regularne badania cytologiczne pozwalają na wczesne wykrycie choroby i podjęcie skutecznej terapii.

W ramach świadczeń NFZ kobiety w wieku od 25 do 59 r.z. mają prawo do bezpłatnej cytologii co 36 miesięcy a kobiety obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV) co 12 miesięcy. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Badanie zrealizujesz w wybranej placówce – możesz znaleźć ich listę wg danego województwa na stronie:
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
ale także np. podczas akcji z udziałem Cytobusu – specjalnego autobusu gdzie szybko wykonasz badanie po krótkiej rejestracji telefonicznej. Często podczas takich akcji organizowana jest także opieka dla dzieci i innych osób pozostających pod opieką osoby badanej a także dowód osoby badanej z miejsca zamieszkania do Cytobusu. Najbliższe miejsca postoju pojazdu możesz sprawdzić pod adresem: https://openbadania.pl/cytobus.

Jeśli nie kwalifikujesz się do darmowego badania możesz też wykonać badanie w większości placówek w cenie około 40 zł. Często też podczas zwykłej wizyty w ramach NFZ lekarz może przeprowadzić badanie poza programem profilaktycznym jeśli uzna to za pożądane, dlatego zawsze warto jest zapytać o taką możliwość. Warto jeśli mamy taką możliwość wykonywać badanie cytologiczne co rok.

Pamiętaj, aby na badanie przyjść nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Przez 4 dni przed badaniem nie można przyjmować także leków dopochwowych. Nie powinnaś wykonywać także USG przezpochwowego tego samego dnia przed badaniem.

MAMMOGRAFIA

Zadbarowie (2)

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, dlatego tak ważne jest badanie piersi. Czynnikami ryzyka, które mogą warunkować zachorowanie są min.: rak piersi wśród członków rodziny, urodzenie dziecka po 35 roku życia, bezdzietność, wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia a także późna menopauza po 55 roku życia. Szczyt zachorowań przypada na okres po menopauzie, dlatego kobiety w wieku 50 do 69 lat mogą skorzystać z bezpłatnej mamografii w ramach NFZ co dwa lata (jeśli wynik jest prawidłowy i nie ma zaleceń do wcześniejszego powtórzenia badania).

Badanie powinnaś wykonać zawsze jeśli zaobserwujesz zmianę wielkości i kształtu piersi, guzki w piersi lub wyczuwalne pod pachą czy też zmiany w wyglądzie skóry piersi. Wykonanie mammografii prywatnie to koszt najczęściej siegający 50-90 zł.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV

W wielu miastach organizowane są również darmowe szczepienia w ramach Powiatowych Programów Profilaktyki Zakażeń wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) dla dziewczynek urodzonych w danym roczniku. Informacje o programach można znaleźć najcześciej na stronie samorządów lub w Biuletynie Informacji Publicznej dla danego samorządu. Często też można usłyszeć o nich na zebraniach w szkole do której chodzi córka. Wirus HPV są najważniejszą przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy – drugiego co do częstości nowotworu kobiet na świecie – oraz brodawek płciowych i brodawczaków krtani. Choć typów HPV jest wiele, to dwa z nich typy 16 i 18 odpowiada za większość przypadków raka szyjki macicy, a kolejne dwa – typy 6 i 11 odpowiedzialne są za 90% zachorowań na brodawki płciowe. Szczepionka chroni przed wszystkimi czterema typami wirusa i jest skuteczna przez wiele lat po zaszczepieniu.

Wpis z

Okres podczas snu – poradnik Femingerie

 

Zimowa aura sprzyja wylegiwaniu się w łóżku, ale dla wielu z nas spokojny sen podczas okresu to rzecz trudna do osiągnięcia. Podczas miesiączki temperatura naszego ciała wzrasta do 37-37,3 stopni Celcjusza, podczas gdy głównym sygnałem który wprowadza nasz organizm w stan senności jest naturalne obniżenie temperatury ciała. Dodatkowo bóle i skurcze nie ułatwiają sprawy. Na szczęście jest parę sposobów by sobie z tym poradzić!

KŁOPOTY Z ZAŚNIĘCIEM

pexels-photo-371109 (1)Jeśli ciągle przewracasz się w łóżku, a sen nie przychodzi od godzin weź długą gorącą kąpiel. Nie może być ona krótsza niż 20 minut. Nie tylko pozwala zrelaksować się mięśniom, ale także podnosi ona temperaturę ciała, a gdy kładziesz się spać opada w wolnym relaksującym cię tempie pozwalając zanurzyć się w głęboki sen. Dodatkowo na pół godziny przed zaśnięciem wypij wodę z dodatkiem kropel waleriany – w przeciwieństwie do melisy pozwalają one nie tylko szybko zrelaksować się, ale także pomagają z bezsennością. Za kilka złotych kupisz je w każdej aptece.

POZYCJA DO SPANIA

Jeśli dokuczają Ci bóle miesiączkowe przyjrzyj się pozycji w jakiej próbujesz zasnąć. Często nasza ulubiona poza do spania zupełnie nie sprawdza się podczas okresu, np. spanie na brzuchu może powodować wzmożony nacisk na macicę, co powoduje większe krwawienie i skurcze. Specjaliści polecają zasypianie w pozycji prenatalnej, która odciąża mięśnie podbrzusza.

TECHNOLOGIE

person-woman-apple-hotelDawno wybiła już północ, a Ty nadal od znudzenia przeglądasz facebooka? Wszyscy wiemy, jak ciężko jest przestać korzystać z tabletów i smartfonów kiedy znudzeni lub zestresowani próbujemy zasnąć, ale na szczęście z pomocą przychodzą aplikacje takie jak Cold Turkey które umożliwiają wyłączenie wybranych aplikacji na z góry określony czas.

Nie chcesz całkowicie odcinać się od swojego telefonu? W takim razie zadbaj o to, aby w czasie nocnym Twój telefon lub tablet nie emitował niebieskiego światła, które zaburza produkcję melatoniny i powoduje kłopoty z zaśnięciem.

PLAMY NA POŚCIELI

Bardzo często podczas miesiączki martwimy się o to, czy podpaska lub tampon nie przecieknie w trakcie snu. Zwłaszcza podczas wyjazdu lub spania u znajomych może okazać się to niekomfortowe. Jeśli plamy na pościeli spędzają Ci sen z powiek wypróbuj bieliznę miesiączkową Femingerie. Dzięki specjalnej szerokiej powłoce ochronnej i przyjemnym w dotyku materiale plamy na pościeli czy niewygodna bielizna nie będą już Twoim problemem!

ZOBACZ ZESTAWY FEMIGERIE

 

Wpis z

Jak usunąć plamy z krwi? – poradnik

Te z Was, które kupiły już zestaw Femingerie na pewno nie narzekają już na przypadkowe przecieki na spodniach czy prześcieradle podczas miesiączki. Co jednak zrobić, gdy plama krwi powstanie podczas przebierania się lub kiedy skaleczycie się podczas golenia? O to nasze porady!

Działaj szybko!

miu
Łatwo pozbyć się plamy krwi w ciągu pierwszych 24 godzin od jej powstania – potem może to już być ciężkie. Jak tylko zauważysz plamę polej ją białym octem i pozostaw na 5-10 minut. Następnie zetrzyj plamę czystym ręczniczkiem. Powtórz jeśli to koniecznie i potem od razu upierz tkaninę.

Nie masz w domu octu? W ten sam sposób możesz wypróbować amoniak zmieszany z wodą w proporcji 1:1 lub wodę utlenioną. Uważaj jednak na kolorowe tkaniny, ponieważ woda utleniona może je odbarwić.

Pmiu2oplamiona bluzka na imprezie?

Jeśli skaleczyłaś się na imprezie lub  wycieczce i na ulubionej bluzce powstała plama, potraktuj ją… coca colą! Najlepiej zanurz całą tkaninę w misce z tym napojem na parę godzin, co skutecznie pozwoli pozbyć się zabrudzenia.

Stara plama na pościeli

Niestety, najciężej jest się pozbyć starych plam z krwi. Jeśli powyższe sposoby nie dały dobrych rezultatów, spróbuj namoczyć tkaninę najpierw w zimnej wodzie z dodatkiem soli i sody oczyszczonej, a po kilku godzinach w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku enzymatycznego.

Aby nigdy nie martwić się plamami na spoenjoydniach czy prześcieradle podczas okresu, używaj bielizny miesiączkowej Femingerie!

 

 

Wpis z

Pierwsza miesiączka – poradnik dla rodziców

STORIES

Rozpoczął się wrzesień, czas powrotu do szkoły. Dla wielu nastolatek, które już rozpoczęły miesiączkować lub zbliżają się do tego wydarzenia jest to stresujący czas. Często nie wiedzą, jak poradzić sobie z miesiączką w szkole czy podczas innych zajęć.

Jeśli chcesz pomóc Twojej córce w tym trudnym okresie, a przy tym umocnić wasze relacje (zwłaszcza jeśli Twoja córka przeżywa nastoletni bunt) musisz pokazać, że jesteś dla niej wsparciem i w razie czego może na Ciebie liczyć!

 

Kiedy rozmawiać?

Najlepiej zacząć rozmawiać z córką o miesiączce zanim ona się pojawi. Jeśli widzisz, że córka zaczęła interesować się menstruacją, czyta artykuły o dojrzewaniu w gazetach czy Internecie lub co więcej sama zaczęła od czasu do czasu zadawać pytania na ten temat, to znaczy, że to dobry czas aby porozmawiać z córką. Zazwyczaj ta chwila nadchodzi gdy dziewczyna ma około 11 lat.

Jak powinna wyglądać taka rozmowa?

mom-838980_960_720Po pierwsze, wybierz odpowiedni moment. Najlepiej żebyście były wtedy same i nikt wam nie przeszkadzał. Może warto udać się na spacer do parku, w którym już dawno nie byłyście, albo zagrać razem w zakurzoną grę planszową? Rozmowa na temat dojrzewania to też świetna okazja, by zacieśnić łączącą Was więź.

Kiedy już znajdziesz odpowiednią chwilę, zacznij od pytania, co córka słyszała czy też czytała na ten temat. Czy wie już, co to jest miesiączka, dlaczego kobiety miesiączkują i jak zakłada się podpaskę?

Ważne jest, żeby podczas rozmowy wspomnieć o tym, że miesiączka to naturalna część życia każdej kobiety i nie należy się jej wstydzić. Zapewnij swoją córkę, że zawsze będzie mogła poprosić Cię o pomoc w tej sprawie i że zawsze udzielisz jej wsparcia.

student-1571488_960_720Wiele nastolatek czuje się skrępowana taką rozmową i czasami wstydzi się zapytać o szczegóły. Ty również możesz nie pamiętać, jak wielkim przeżyciem jest pierwsza miesiączka i jakie problemy może mieć Twoja córka na tym etapie.  Dlatego warto wykorzystać podczas rozmowy książkę, na przykład „Femingerie – poradnik dla nastolatek”, która w formie pytań i odpowiedzi przeprowadza przez większość problemów, z jakimi może spotkać się Twoja córka. Po zakończeniu rozmowy warto podarować jej tę książkę, żeby mogła zapoznać się z nią sama.

 

 Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki? Zestaw szkolny

Kiedy już odbędziecie swoją pierwszą rozmowę, kolejnym ważnym krokiem jest pomóc jej w przygotowaniu zestawu szkolnego, dzięki któremu na wypadek gdy pierwsza miesiączka spotka ją w szkole będzie ona mogła bez problemu sobie z nią poradzić. Zapakujcie do dyskretnej kosmetyczki:

party-1639939_960_720

– dwie podpaski

– jedną parę bielizny miesiączkowej

– chusteczki do higieny intymnej

– torebka na odpadki higieniczne – dostaniesz je w aptece. Możecie także użyć zwykłej papierowej torebki. Jest to najlepszy sposób na dyskretne pozbycie się podpaski w szkole lub w domu przyjaciółki.

– tabletka łagodnego leku przeciwbólowego – poinformuj córkę w jakim przypadku należy ją użyć (np. ból pleców czy głowy)

Porozmawiaj z córką, co jeszcze powinno znaleźć się w zestawie szkolnym – razem na pewno stworzycie zestaw odpowiedni do potrzeb Twojej córki!

Zestaw bielizny miesiączkowej dla nastolatek

you feel more fulfilledJeśli Twoja córka nadal martwi się, że pierwsza miesiączka zaskoczy ją znienacka w szkole lub podczas odwiedzin u koleżanki dobrym pomysłem jest zakup zestawu bielizny miesiączkowej przeznaczonej specjalnie dla nastolatek takiego jak Femingerie Young. Dzięki temu, że jest taka bielizna jest nieprzemakalna, a przy tym wykonana z przewiewnego, oddychającego materiału bambusowego to zapewnia duży komfort i ochronę każdego dnia. Wiele dziewczyn decyduje się na noszenie bielizny miesiączkowej na co dzień co szkoły, aby uniknąć kłopotliwej wpadki podczas lekcji czy zajęć WF.

Pamiętaj, to od Ciebie zależy, czy Twoja córka zapamięta ten początek kobiecości jako coś pozytywnego, czym należy się cieszyć czy też jako coś wstydliwego, negatywnego. Pomóż córce przejść przez ten trudny lecz ważny etap, a wasze relacje na pewno się poprawią.

ZOBACZ ZESTAW FEMINGERIE YOUNG